DNS Kaynak Kayıtlarını Yönetme

Alan Adı Sistemi (DNS) dağıtılmış veritabanı, hiyerarşik olarak düzenlenmiş alan adları için kayıtları içeren olduğunu. DNS sisteminin temel amacı , bir alan adını bir IP Adresiyle eşleştirmektir . DNS Sunucusu, bu rolü yerine getirmek için , bir Bölge Dosyasında, bu Bölgede bulunan bilgisayarlar için alan adı ve IP adresi eşlemelerini içeren Kaynak Kayıtlarını (Kayıtları) içerir. Tüm Kaynak Kayıtlarının, diğer DNS sunucularının ve uygulamalarının Kaydı önbelleğe almasına izin verilen saniye sayısını belirten bir Yaşam Süresi TTL'si (TTL) vardır .

Desen Smart'ın DNS Hizmeti ile yönetilebilen Kaynak Kayıt (RR) Türleri

 • Adres (IPv4 A) Kaydı : Bunlar, alan adlarını IP adreslerine çevirmek için kullanılır.

 • AAAA (IPv6) Kaydı : IPv6 Adres Kaydı, IPv4 Adres Kaydınınkinden çok daha büyük bir adres alanıdır. IPv6 Adres Kayıtlarındaki adresler 128 bit uzunluğunda iken IPv4 Adres Kayıtlarındaki adresler 32 bit uzunluğundadır.

  NOT

  Bir Web Hosting firması ile alan adınızı barındırdığınızda, sen sağlanacaktır ya IPv4 Adres veya bir IPv6 adresi. Bunun, söz konusu alan adı için sırasıyla bir A Kaydı veya AAAA Kaydı olarak ayarlanması gerekir.

 • Mail Exchanger (MX) Record (Anchor: defmx ): Bir MX Kaydı, bir alan adından sorumlu e-posta sunucularını tanımlar. Bir e-posta gönderirken user@xyz.com , e-posta sunucusu önce MX Record arar gerekirxyz.come-posta sunucusu aslında için e-posta kolları görmek içinxyz.com(bu olabilirmail.xyz.comveya başkasının e-postamail.isp.comgibi sunucu). Ardından, e-posta sunucusunun IP adresine bağlanması için A Kaydını arar.

  Bir MX Kaydı, e-posta sunucusunun kullanılması gereken sırayı gösteren bir Tercih numarasına sahiptir . E-posta sunucuları e-postayı önce en düşük tercih numarasına sahip sunucuya göndermeye çalışır ve başarısız olursa bir sonraki en düşük ile devam eder ve bu böyle devam eder.

 • Kanonik Ad (CNAME) Kaydı (Çapa: defcname ): CNAME Kayıtları alan adı takma adlarıdır . Genellikle İnternet'teki bilgisayarların Web Sunucusu, FTP Sunucusu, Sohbet Sunucusu vb. Gibi birden çok işlevi vardır. Bunu maskelemek için, CNAME Kayıtları tek bir bilgisayara birden çok ad (takma ad) vermek için kullanılabilir.

  Bazen şirketler marka adları için birden fazla alan adı kaydeder ancak yine de tek bir web sitesini sürdürmek isterler. Bu gibi durumlarda, trafiği gerçek web sitelerine yönlendirmek için bir CNAME Kaydı kullanılabilir.

  Örnek :

  www.abc.in , www.abc.com için CNAME olabilir .

  En popüler CNAME Record kullanımı standardını ikisini de kullanarak bir Web sunucusuna erişim sağlamaktır www.yourdomainname.com ve yourdomainname.com (www olmadan). Bu genellikle kısa adı işaret eden www adı için bir CNAME Kaydı eklenerek yapılır [daha kısa ad için (www olmadan) bir A Kaydı oluştururken].

  CNAME Kayıtları, bir bilgisayarın veya hizmetin yeniden adlandırılması gerektiğinde, hem eski hem de yeni adla geçici olarak erişime izin vermek için kullanılabilir.

 • Ad Sunucusu (NS) Kaydı (Çapa: tanımlar ): NS Kayıtları, bir Bölgeden sorumlu (yetkili) DNS sunucularını tanımlar. Bir Bölge, kendi DNS sunucularının (birincil ve ikincil) her biri için bir NS Kaydı içermelidir. Bu, çoğunlukla Bölge Transferi amacıyla kullanılır (bildirimde bulunun). Bu NS Kayıtları, bulundukları Bölge ile aynı ada sahiptir.

  NS Kaydının en önemli işlevi Yetkilendirmedir. Yetki verme , bir etki alanının bir kısmının diğer DNS sunucularına devredildiği anlamına gelir.

  Ayrıca (örneğin kendi alan adının alt etki yetki verebilir subdomain.yourdomainname.com diğer DNS sunucularına). Bir NS Kaydı tanımlayan bir DNS sunucusunun adını , değil IP Adresi. Bu nedenle , başvurulan DNS sunucusu için bir A Kaydının olması önemlidir , aksi takdirde bu DNS sunucusunu bulmanın ve onunla iletişim kurmanın herhangi bir yolu olmayabilir.

  Bir NS Kaydı, bir alt etki alanını (alt etkialanı.alanadiniz.com) o alt etki alanındaki (ns1.subdomain.yourdomainname.com) bir DNS Sunucusuna delege ederse, bu sunucu için bir A Kaydı (ns1.subdomain.yourdomainname .com) Üst Bölgede (alanadiniz.com) bulunmalıdır . Bu A Kaydı , Yapıştırıcı Kaydı olarak adlandırılır , çünkü o gerçekten Ana Bölgeye ait değildir, ancak yetki verilen alt alan için DNS Sunucusunu bulmak için gereklidir.

 • Metin (TXT) Kayıtları (Çapa: deftxt ): TXT Kayıtları, bazı metinleri bir alan veya alt alanla ilişkilendirme yeteneği sağlar. Bu metin, kesinlikle bilgi sağlamayı amaçlamaktadır ve bu tür bir işlevi yoktur. Bir TXT Kaydı, 255 karaktere kadar serbest biçimli metin saklayabilir. Bu Kayıt genellikle bölge hakkında bilgi vermek için kullanılır. Birden fazla TXT Kaydına izin verilir, ancak bunların sıraları mutlaka saklanmaz.

  Örnek :

  Alanadiniz.com için Bu benim e-posta sunucum değeriyle bir TXT Kaydı ekleyebilirsiniz . Burada, alanadiniz.com'un TXT Kayıtlarını kontrol eden biri varsa , TXT Kaydında görünen yukarıdaki metnin farkına varacaktır.

  TXT Kaydı, aşağıdakileri uygulamak için kullanılabilir:

  • Gönderen Politikası Çerçevesi (SPF) : Gönderen Politikası Çerçevesi, Basit Posta Aktarım Protokolü'nün (SMTP) bir uzantısıdır. SPF, yazılımın SMTP Posta Gönderen (Geri Dönüş Yolu) içindeki sahte adresleri tanımlamasına ve reddetmesine izin verir. SPF, alan adının sahibinin posta gönderme politikasını, örneğin alan adlarından posta göndermek için hangi posta sunucularını kullandıklarını belirtmesine olanak tanır. 1 . Teknoloji, iki tarafın birlikte çalışmasını gerektirir:

   • Etki alanı sahibi, bu bilgileri etki alanının DNS bölgesindeki bir TXT Kaydında yayınlar ve başka birinin e-posta sunucusu bu etki alanından geldiğini iddia eden bir ileti aldığında,

   • alıcı sunucu, iletinin etki alanının belirtilen politikasına uygun olup olmadığını kontrol edebilir. Örneğin, mesaj bilinmeyen bir sunucudan geliyorsa sahte olarak kabul edilebilir.

  • DomainKeys : DomainKeys, e-posta gönderenin gerçekliğini ve mesaj bütünlüğünü doğrulamak için tasarlanmış bir e-posta kimlik doğrulama sistemidir (Yahoo! tarafından geliştirilmiştir) (yani, mesaj aktarım sırasında değiştirilmemiştir). DomainKeys belirtimi, DomainKeys Identified Mail (DKIM) adı verilen gelişmiş bir protokol oluşturmak için Identified Internet Mail'in özelliklerini benimsemiştir. 2

 • Hizmet (SRV) Kaydı (Çapa: defsrv ): Bir SRV veya Hizmet Kaydı, mevcut hizmetler hakkında bilgi veren DNS'deki bir veri kategorisidir. Bir hizmet ararken, hangi sunucunun gerçekten onu işlediğini görmek için önce hizmet için SRV Kaydına bakmanız gerekir. Ardından sunucunun IP Adresine bağlanması için Adres Kaydına bakar.

  SRV Kaydı, MX Kaydının öncelik değerine benzer bir öncelik alanına sahiptir. İstemciler her zaman önce en düşük öncelik değerine sahip SRV Kaydını kullanır ve yalnızca bu Kaydın ana bilgisayarıyla bağlantı başarısız olursa diğer SRV Kayıtlarına geri döner. Bir hizmetin aynı öncelik değerine sahip birden çok SRV kaydı varsa, istemciler hangi ana bilgisayarın kullanılacağını belirlemek için ağırlık alanını kullanır. Ağırlık değeri yalnızca hizmetin diğer ağırlık değerleriyle ilişkili olarak ve yalnızca aynı öncelik değerine sahip SRV Kayıtları arasında geçerlidir.

  SIP (Oturum Başlatma Protokolü) ve XMPP (Genişletilebilir Mesajlaşma ve Durum Protokolü) gibi daha yeni İnternet Protokolleri genellikle istemcilerden SRV desteği gerektirir.

 • Yetki Başlangıcı (SOA) Kaydı (Çapa: defsoa ):HerBölge, Bölge için aşağıdaki değerleri tutan tek bir SOA Kaydı içerir:

  • Birincil DNS Sunucusunun Adı : Bölge için Birincil DNS sunucusunun etki alanı adı. Bölge, eşleşen bir NS Kaydı içermelidir.

  • Sorumlu Kişinin Posta Kutusu : Bölgenin bakımından sorumlu kişinin e-posta adresi.

  • Seri Numarası : İkincil DNS sunucuları tarafından Bölgenin değişip değişmediğini kontrol etmek için kullanılır. Seri Numarası, İkincil sunucunun sahip olduğundan daha yüksekse, bir Bölge Transferi başlatılacaktır. Bu sayı, Bölgede veya Kayıtlarında değişiklik yapıldığında DNS sunucularımız tarafından otomatik olarak artırılır.

  • Yenileme Aralığı : İkincil DNS sunucularının bölgede değişiklik yapılıp yapılmadığını ne sıklıkla kontrol etmesi gerektiği.

  • Yeniden Deneme Aralığı : İlk yenileme başarısız olursa, değişiklik yapılırsa, İkincil DNS sunucusunun ne sıklıkla yeniden denemesi gerekir.

  • Bitiş Aralığı : Bölgenin bir yenilemeden sonra ne kadar süreyle geçerli olacağı. İkincil sunucular, bu aralık içinde yenileme yapılamazsa Bölgeyi atar.

  • Minimum (Varsayılan) TTL : Bölge içinde oluşturulan yeni Kayıtlar için varsayılan TTL olarak kullanılır. Diğer DNS sunucuları tarafından olumsuz yanıtları önbelleğe almak için de kullanılır (Kayıt yok gibi).

Kaynak Kayıtlarını Yönetmek İçin

 1. Sizin için Oturum Denetim Masası , alan adı aramak ve devam DNS Servis arayüzüne. 3

 2. Click DNS yönet bağlantısını. Aşağıdaki Kayıtlardan herhangi birini ekleyebileceğiniz DNS Yönetim Konsolu açılır:

  NOT
  • DNS Hizmeti, DNS'Yİ YÖNET bağlantısını ilk kez tıkladığınızda etkinleştirilir .

  • Bayiler için : DNS Yönetim Konsolu, yalnızca Sipariş hemen altınızdaki bir Müşteriye aitse görüntülenecektir. Aksi takdirde, aşağıdaki hata mesajı görüntülenecektir:

   DİKKAT 

   Bu eylemi gerçekleştirmenize izin verilmiyor.

  • A Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: ma ) :

   1. A Records seçeneğini tıklayın ve sonraki ekranda Add A Record seçeneğini tıklayın .

   2. Orada 3 alan bulacaksınız:

    • Ana Bilgisayar Adı : Burada kendisi için A Kaydını eklediğiniz alan adı önceden doldurulur (örneğin alanadiniz.com). Eğer my.yourdomainname.com için bir A Kaydı eklemek istediğiniz Şimdi, eğer, o zaman koymak zorunda kalacak benim metin kutusuna. Yalnızca alanadiniz.com için A Kaydı eklemek isterseniz, bu kutuyu boş bırakabilirsiniz.

    • Hedef IPv4 Adresi : Buraya, bu etki alanı adını barındırmak istediğiniz Web Sunucusunun IPv4 IP Adresini girmeniz gerekir.

    • TTL : Bu, bu Kaydın saniye cinsinden Geçerlilik Süresidir . Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir A Kaydı Değiştir veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • AAAA Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: maaaa ) :

   1. AAAA Kayıtları'na tıklayın ve sonraki ekranda, AAAA Kaydı Ekle'ye tıklayın .

   2. Orada 3 alan bulacaksınız:

    • Ana Bilgisayar Adı : Burada AAAA Kaydını eklediğiniz alan adı önceden doldurulmuş olacaktır (örneğin alanadiniz.com). Eğer my.yourdomainname.com için bir AAAA Kaydı eklemek istediğiniz Şimdi, eğer, o zaman koymak zorunda kalacak benim metin kutusuna. Yalnızca alanadiniz.com için AAAA Kaydı eklemek istiyorsanız, bu kutuyu boş bırakabilirsiniz.

    • Hedef IPv6 Adresi : Buraya, bu alan adını barındırmak istediğiniz Web Sunucusunun IPv6 IP Adresini girmeniz gerekir.

    • TTL : Bu, bu Kaydın saniye cinsinden Geçerlilik Süresidir . Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir AAAA kaydı değiştirmeye veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • MX Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: mmx ) :

   1. MX Records seçeneğini tıklayın ve sonraki ekranda Add MX Record seçeneğini tıklayın .

   2. Orada 4 alan bulacaksınız:

    • Bölge : MX Kaydı ayarladığınız alan adının Bölge olarak girilmesi gerekir. Alanadiniz.com için e-posta sunucusunu, e-posta@alanadiniz.com alabilecek şekilde yapılandırıyorsanız , bu alanı boş bırakmanız gerekir.

    • Değer : Bu, e-posta sunucusu alan adıdır. Etki alanı adınızı barındıran e-posta sunucuları sizin tarafınızdan yönetiliyorsa, Değeri şu biçimde ayarlayabilirsiniz: mail.alanadiniz.com.

     Başka bir İnternet Servis Sağlayıcısının e-posta sunucusunu kullanıyorsanız, mail.isp.com gibi bir Tam Nitelikli Etki Alanı Adı (FQDN) girmeniz gerekir .

     NOT

     Tam Nitelikli Etki Alanı Adında her zaman "." Bulunur . Sonunda.

    • TTL : Bu Kayıt için Geçerlilik Zamanı. Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

    • MX Önceliği : Bir MX Kaydı, e-posta sunucusunun kullanılması gereken sırayı belirten bir Tercih numarasına sahiptir (yalnızca aynı alan adı için birden fazla MX Kaydı tanımlandığında geçerlidir). E-posta sunucuları önce en düşük tercih numarasına sahip sunucuya e-posta göndermeye çalışır ve başarısız olursa, bir sonraki en düşük ile devam eder ve bu böyle devam eder.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir MX Kaydı Değiştir veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • CNAME Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: mcname ) :

   1. CNAME Records seçeneğini tıklayın ve sonraki ekranda, Add CNAME Record seçeneğini tıklayın .

   2. Orada 3 alan bulacaksınız:

    • Ana Bilgisayar Adı : Eğer manage.yourdomainname.com ya da benzeri yourdomainname.com için CNAME Kaydı Ekle isterseniz www.yourdomainname.com ardından İsim olarak ana bilgisayar girmek yönetmek veya www Bu metin kutusuna.

    • Değer : Bu, oluşturulan CNAME için Hedeftir. İçin CNAME Kaydı oluşturmak istiyorsanız Böylece, www.yourdomainname.com yourdomainname.com işaret ederek, o zaman girmek zorunda kalacak yourdomainname.com. bu metin kutusunda.

    • TTL : Bu Kayıt için Geçerlilik Zamanı. Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir CNAME Kaydı Değiştir veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • NS Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: mns ) :

   1. NS Kayıtları'na tıklayın ve sonraki ekranda NS Kaydı Ekle'ye tıklayın .

   2. Orada 3 alan bulacaksınız:

    • Bölge : ns1.subdomain.yourdomainname.com gibi bir alt alan adı için bir Ad Sunucusu oluşturmak isterseniz, Bölgeyibu metin kutusuna subdomain.yourdomainname.com olarak girin.

    • Değer : Bu, oluşturulacak Ad Sunucusunun Adı veya bu Bölgeden sorumlu kılmak istediğiniz başka bir Tam Nitelikli Alan Adıdır. Bu nedenle, subdomain.yourdomainname.com için bir NS Kaydı oluşturmak isterseniz, değeri ns1.subdomain.yourdomainname.com olarak girebilirsiniz . Veya ns1.subdomain.yourdomainname.com gibi bir Ad Sunucusunun dns1.anyotherns.com gibi başka bir Tam Nitelikli Alan Adına delege edilmesini isteyebilirsiniz.

    • TTL : Bu Kayıt için Geçerlilik Zamanı. Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir NS Kaydı Değiştir veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • TXT Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: mtxt ) :

   1. TXT Records seçeneğini tıklayın ve sonraki ekranda Add TXT Record seçeneğini tıklayın .

   2. Orada 3 alan bulacaksınız:

    • Ana Bilgisayar Adı : Alanadiniz.com için alanadiniz.com gibi bir TXT Kaydı Eklemek istiyorsanız, Ana Bilgisayar Adı metin kutusunu boş bırakın.

    • Değer : Bu alana 255 karakterlik serbest biçimli metin sağlanabilir. Bu Kayıt genellikle bölge hakkında bilgi vermek için kullanılır.

     Örneğin, mail.alaniniz.com için Bu benim e-posta sunucum değeriyle bir TXT Kaydı ekleyebilirsiniz . Burada herhangi biri mail.alanadiniz.com'un TÜM veya TXT Kayıtlarını kontrol ediyor olsaydı, TXT Kaydında yukarıdaki metnin göründüğünü fark ederlerdi.

    • TTL : Bu Kayıt için Geçerlilik Zamanı. Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir TXT Kaydı Değiştir veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • SRV Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: msrv ) :

   1. SRV Kayıtları'na tıklayın ve sonraki ekranda SRV Kaydı Ekle'ye tıklayın .

   2. Orada 7 alan bulacaksınız:

    • Servis Kaydı Adı : Servis Kaydı Adı, sembolik Servis Adı ve istenen servisin Protokol Adından oluşur.

     • Servis Adı: Bu, istenen servisin sembolik adıdır. Örneğin sohbet et, yudumla vb.

     • Protokol Adı: İstenilen hizmetin protokolü, genellikle TCP veya UDP.

    • Öncelik : Hedef ana bilgisayarın önceliği. Daha düşük bir değer, daha yüksek önceliği gösterir.

    • Ağırlık : Aynı Öncelikli Kayıtlar için göreli ağırlık.

    • Bağlantı Noktası : Hizmetin bulunacağı TCP veya UDP bağlantı noktası.

    • Hedef : Hizmeti sağlayan makinenin kanonik ana bilgisayar adı. Hizmeti sağlayan Sunucu sizin tarafınızdan yönetiliyorsa, Değeri şu biçimde ayarlayabilirsiniz: hizmet.etkialaniniz.com.

     Başka bir İnternet Servis Sağlayıcısının Sunucusunu kullanıyorsanız, service.isp.com gibi Tam Nitelikli bir Alan Adı girmeniz gerekir .

     NOT

     Tam Nitelikli Etki Alanı Adında her zaman "." Bulunur . Sonunda.

    • TTL : Bu, bu Kaydın saniye cinsinden Geçerlilik Süresidir . Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

   3. Click Add Record sizin Kaydı göndermek için düğmeye.

   NOT

   SRV Kaydı Değiştir veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  • SOA Kayıtlarını Yönetmek İçin (Çapa: msoa ) :

   Desen Smart tarafından sağlanan DNS Hizmetini etkinleştirdiğiniz anda , alan adınız için varsayılan bir Yetki Başlangıcı [SOA] Kaydı oluşturulur. SOA Kaydınızı değiştirmek için:

   1. SOA Parametreleri'ne tıklayın ve sonraki ekranda Kaydı Değiştir'e tıklayın .

   2. Orada 5 düzenlenebilir alan bulacaksınız:

    • Sorumlu Kişi : Bölgenin bakımından sorumlu kişinin e-posta adresi.

    • Yenileme : Yenileme Aralığı, İkincil Ad Sunucularının Bölgede değişiklik yapılıp yapılmadığını ne sıklıkla kontrol etmesi gerektiğini belirtir. Bu Aralık için kendi değerinize karar verebilirsiniz. Değer 7200 , yani 2 saatten az olmamalıdır.

    • Yeniden Deneme : Yeniden Deneme Aralığı, İkincil Ad Sunucularının, değişiklik yapılıp yapılmadığını - ilk yenileme başarısız olursa ne sıklıkla yeniden denemesi gerektiğini belirtir. Değer 7200 , yani 2 saatten az olmamalıdır.

    • Sona Erme : Yeniden Deneme Aralığı, Bölgenin bir yenilemeden sonra ne kadar süre geçerli olacağını gösterir. İkincil Sunucular, bu aralık içinde yenileme yapılamazsa Bölgeyi atacaktır. Değer 172800 , yani 48 saatten az olmamalıdır.

    • TTL : Bu Kayıt için Geçerlilik Zamanı. Bu Kaydı sorgulayan herhangi bir Sunucu, bu zaman aralığından sonra tekrar sorgulayacaktır. İdeal TTL 1 gün olan 86400'dür . 14400'den daha az, yani 4 saat olarak ayarlanamaz.

    Bunların dışında, SOA Kaydı ayrıca bir Seri parametresi içerir . Bu, Sunucularımız tarafından otomatik olarak oluşturulan bir sayıdır. Tüm İkincil Ad Sunucuları, SOA Kaydındaki Seri Numarasını önbelleğe alır, böylece İkincil DNS Sunucuları tarafından bir Seri Numarası değişikliği algılandığında, Kayıtlarını değişikliklerle günceller. Bu sayı, Bölge veya Kayıtlarında değişiklik yapıldığında Sunucularımız tarafından otomatik olarak artırılır.

   3. Click Değiştir Kayıt değişikliklerinizi göndermek için düğmeye.

   NOT

   Bir SOA kaydı değiştirmeye veya Sil Benzer şekilde, listeden kayıt Adı tıklayın ve ardından ya DEĞİŞTİR RECORD veya SİL KAYIT düğmesine.

  NOT

  Bu şekilde eklediğiniz DNS Kayıtlarının etkinleştirilmesi için, alan adınızın Ad Sunucularında değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

 
 • 0 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

Kontrol Panelinde Oturum Açma

Desen Smart'a üye olduktan sonra , Kontrol Paneli giriş bilgilerinizi içeren detaylı bir mail...

Bir Alan Adının Ad Sunucularını Değiştirme

Alan adınızda bir web sitesini barındırmak için, web sitenizi birlikte...

HTTP API

Giriş HTTP API, Bayi platformumuzun 1 işlevini Vitrininiz, Kontrol Paneliniz veya...

Bayi Hesabı Başlangıç ​​Kılavuzu

Satış ve Muhasebe Para Biriminizi seçin (Çapa: para birimi) Bayi Hesabınıza Para...

Web Barındırma Hizmetini Kullanma

Web sitenizi FTP kullanarak yükleyin (Çapa: yükle) Web sitenizin içeriğini nereye...